PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31670}

Tam, gdzie rosną poziomki

Smultronstället
7,9 32 030
ocen
7,9 10 1 32030
8,4 32
oceny krytyków
Tam, gdzie rosną poziomki
powrót do forum filmu Tam, gdzie rosną poziomki

Co to za scena ?

ocenił(a) film na 10

Filmu nie ogladalem ( zamowilem sobie pakiet 10 filmow Bergmana i czekam ! ). Widzialem tylko jedna scene z tego filmu i nie moge sie doczekac do obejrzenia wiec pomozcie. Czym/kim jest czlowiek ktorego profesor lapie za ramie a ten odwracajac sie ukazuje dziwna twarz i pada na chodnik. Co to symbolizuje ?

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Zandarm

Masz na myśli scenę snu. To jest on sam :)

Pozdrawiam

Kombi

ale masznamyśli twarz "bez twarzy"?
bo trochę to byłoby konrowersyjne podejście; )

ocenił(a) film na 9
Zandarm

Co to symbolizuje ? Trudno powiedzieć ,trzeba samemu jakoś do tego dojść ,profesor póżniej mówi - "Że nie żyję.Chociaż żyję."..nie bede ci tego interpretował bo bym Ci seans zniszczył ;)

Widziałem dwa filmy Bergamana i ten wydaje mi się lepszy niż Siódma Pieczęc. Ale oba na 10/10 !

goandrewgo_

a nie tak czasem doktor? choc właściwie później izak sam potwierdził że czuje się podobnie, chyba znów zobaczyc trza

ocenił(a) film na 10
Zandarm

Może to, że człowiek zamknięty na innych ludzie, tak naprawdę jest trupem. Ja tak to interpretuję.

dziwolag

Postać w scenie snu była...jajkiem (głupio to zabrzmiało:P). Jajko jest symbolem życia, którego kruchość i ulotność symbolizować miało jajo rozbite. Ciekawy pomysł. Ukazanie jajka o ludzkich rysach i powierzchowności oznaczało, że mamy do czynienia konkretnie z życiem człowieka. Pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 9
Zandarm

Cała ta scena jest jednym wielkim symbolem. Profesor jest na pustej, surrealistycznej ulicy o zbyt ostrej perspektywie (samotność), widzi zegar bez wskazówek (jest wyłączony z czasu), słyszy skrzypienie podobne do płaczu dziecka (znak jego 'niedorozwinięcia' emocjonalnego)... Człowiek, którego profesor łapie za ramię ma niedorozwiniętą twarz płodu, wyraża więc niedojrzałość bohatera (mimo tego, że fizycznie jest stary). Rozpływa się, by ustąpić miejsca śmierci- człowiek w trumnie (sam profesor) oznacza bliskość końca.

enfant

Ciekawa interpretacja. Nasuwa mi się pytanie: jak infantylność profesora miała się do całości struktury filmu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones